Narodowe Czytanie” Quo vadis”
W sobotę 3 września, podczas Dożynek, wspólnie czytaliśmy „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Akcja ta, zapoczątkowana przed pięcioma laty przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, jest kontynuowana przez obecną Parę Prezydencką Agatę i Andrzeja Dudę. Biblioteka Publiczna Gminy Ustronie Morskie, Gminny Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkół w Ustroniu Morskim już po raz czwarty przyjęli zaproszenie Prezydenta do udziału w tej akcji.
Tegoroczne Narodowe Czytanie należało do wyjątkowych, ponieważ po raz pierwszy w ramach internetowego głosowania to Polacy wybrali lekturę, którą chcieliby wspólnie czytać. Spośród pięciu propozycji – „Chłopi” W. Reymonta, „Noce i dnie” M. Dąbrowskiej, „Quo vadis” H. Sienkiewicza, „Wesele” S. Wyspiańskiego oraz „Popioły” S. Żeromskiego – Polacy wybrali tę książkę, która już z założenia miała być powieścią popularną i łatwą w odbiorze.
Celem Sienkiewicza było bowiem stworzenie dzieła przystępnego, zachęcającego czytelników do lektury kolejnych odcinków, ukazujących się w ,,Gazecie Polskiej” i bezzwłocznie przedrukowywanych w prasie rosyjskiej czy niemieckiej.
W sobotnie popołudnie uczestnicy Narodowego Czytania śledzili rozwój miłości Marka Winicjusza – rzymskiego patrycjusza – do pięknej chrześcijanki Ligii.
W roli Marka Winicjusza wystąpił Krzysztof Wiśniewski, w rolę Petroniusza wcielił się Adam Depta, zaś rolę narratorów pełnili uczniowie Gimnazjum w Ustroniu Morskim: Julia Jurgielewicz, Martyna Kudlińska, Mateusz Basarab oraz Daniel Makowki. Scenariusz tegorocznego wydarzenia przygotowała Pani Barbara Sroka, instruktor do spraw teatru w Gminny Ośrodek Kultury w Ustroniu Morskim.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu piątej akcji Narodowego Czytania oraz tym, którzy zechcieli wysłuchać fragmentu „Quo Vadis”. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do lektury całego dzieła Sienkiewicza.