Aktualności

Narodowe Czytanie” Quo vadis”

W sobotę 3 września, podczas Dożynek, wspólnie czytaliśmy „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Akcja ta, zapoczątkowana przed pięcioma laty przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, jest kontynuowana przez obecną Parę Prezydencką Agatę i Andrzeja Dudę. Biblioteka Publiczna Gminy Ustronie Morskie, Gminny Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkół w Ustroniu Morskim już po raz czwarty przyjęli zaproszenie Prezydenta do udziału w tej akcji
Tegoroczne Narodowe Czytanie należało do wyjątkowych, ponieważ po raz pierwszy w ramach internetowego głosowania to Polacy wybrali lekturę, którą chcieliby wspólnie czytać. Spośród pięciu propozycji – „Chłopi” W. Reymonta, „Noce i dnie” M. Dąbrowskiej, „Quo vadis” H. Sienkiewicza, „Wesele” S. Wyspiańskiego oraz „Popioły” S. Żeromskiego – Polacy wybrali tę książkę, która już z założenia miała być powieścią popularną i łatwą w odbiorze.
Celem Sienkiewicza było bowiem stworzenie dzieła przystępnego, zachęcającego czytelników do lektury kolejnych odcinków, ukazujących się w ,,Gazecie Polskiej” i bezzwłocznie przedrukowywanych w prasie rosyjskiej czy niemieckiej. 
W sobotnie popołudnie uczestnicy Narodowego Czytania śledzili rozwój miłości Marka Winicjusza – rzymskiego patrycjusza – do pięknej chrześcijanki Ligii.
W roli Marka Winicjusza wystąpił Krzysztof Wiśniewski, w rolę Petroniusza wcielił się Adam Depta, zaś rolę narratorów pełnili uczniowie Gimnazjum w Ustroniu Morskim: Julia Jurgielewicz, Martyna Kudlińska, Mateusz Basarab oraz Daniel Makowki. Scenariusz tegorocznego wydarzenia przygotowała Pani Barbara Sroka, instruktor do spraw teatru w Gminny Ośrodek Kultury w Ustroniu Morskim.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu piątej akcji Narodowego Czytania oraz tym, którzy zechcieli wysłuchać fragmentu „Quo Vadis”. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do lektury całego dzieła Sienkiewicza.

Możliwość komentowania Narodowe Czytanie” Quo vadis” została wyłączona
Skip to content