Aktualności,  Nowości

Ciekawe książki

Mamy dla Was niesamowite książki. Dwie niestety przygnębiające ale skłaniające do przemyśleń i jedną na poprawę humoru

„Najważniejszy wrzesień świata” to wstrząsający reportaż o najbardziej prześladowanej mniejszości świata. Lektura tej książki nie jest łatwa. Jest bardzo przygnębiająca. W czterech częściach autor opisuje, jak doszło do ludobójstwa na Rohingach i ich wygnania z kraju, w którym żyli od pokoleń. Co zawinili ci ludzie, że krok po kroku odebrano im obywatelstwo i wszystkie prawa? Na koniec brutalnie mordowano i palono całe wsie. Skutkiem masakry była masowa emigracja.


“Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony” to pięknie wydana i świetnie napisana publikacja, która zabiera czytelników na ulice helweckich miast, alpejskie szlaki i kolejowe trasy, a także, co najważniejsze, w sam środek zwykłego życia mieszkańców. Tu bez obaw można zostawić na ulicy niezapięty rower czy napić się wody prosto z ulicznej fontanny. Kiedyś „szwajcarskość” reklamowała produkty wysokiej jakości, dziś to zbiór walorów, takich jak punktualność, innowacyjność czy bezpieczeństwo. Ilość pozytywnych skojarzeń, jakie budzi Szwajcaria, nie dziwi, lecz warto je zweryfikować.
Autorka przemierza alpejskie szlaki, trasy kolejowe oraz wybrukowane uliczki miast. Odkrywa przed nami ten raj wymyślony; państwo, którego nie ma, choć według legendy zaczęło się… na łące.

Czy na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej musiało dojść do ukraińskiego ludobójstwa ludności polskiej?
Pytanie to wciąż pasjonuje historyków i badaczy, którzy wciąż nie potrafią lub nie chcą udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi.
Poszukując odpowiedzi, autor prezentuje działania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz losy i poglądy Bandery i metropolity Szeptyckiego. W okresie sowieckiej i niemieckiej okupacji stali się oni głównymi aktorami ukraińskiej sceny politycznej. OUN zaś stała się jedyna organizacją mającą realny wpływ na społeczeństwo, zdradzającą ambicje wpływania na wszystkie dziedziny życia Ukraińców w okupowanym kraju.
I choć Bandera i Szeptycki stali na przeciwstawnych biegunach, a zestawienie ich razem wydaje się nawet niestosowne, to jednak łączył ich cel – obaj dążyli do zbudowania niepodległego państwa ukraińskiego. Dla jego realizacji byli w stanie poświęcić wiele. Nawet sprzymierzyć się z Hitlerem.

Możliwość komentowania Ciekawe książki została wyłączona
Skip to content