Nowy miesiąc, nowe książki
Nie polecamy książek, po które jest kolejka: Krawczyk, Gargaś, Mirek, Lingas-Łoniewska, Chmielarz, Stelar, Gołębiewska, Sinicka, Shen, Waszut, Szelest, Szczygielski, Płatkowska….. i Jo Nesbo.
Alek Rogoziński, znany z komedii kryminalnych i obyczajówek, rozpoczął cykl “Gorset i szpada”. Jest to powieść obyczajowo-sensacyjna z wyraźnym tłem historycznym. Pierwsza odsłona rozgrywa się w XVII w. na dworze Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery.
Dwie następne pozycje, które polecamy to burza wojenna. “Anioł z Warszawy” to historia miłości i bohaterstwa Ireny Sendlerowej, jednej z największych bohaterek XX wieku, którą możemy poznać taką, jaka była: pełną pasji, niezłomną i gotową do poświęceń. Poruszająca opowieść o sile charakteru i uczuciu, które rozkwitło w cieniu wojny. “Wojenna miłość”, to nowa powieść znanej i lubianej autorki Joanny Jax. Kolejna powieść “Wrocławskie tęsknoty” to dalsze losy lwowskiej rodziny w powojennym Wrocławiu. Opowieść o przesiedleńcach z Kresów, którzy trafiają do miasta wypalonych ruin, tęsknią za ukochanym miastem, ale powrót jest niemożliwy.
Kristin Hannah, ulubiona powieściopisarka polskich czytelniczek, autorka licznych bestsellerów, opowiada w swojej nowej powieści niezwykła historię matki i córki. Przez 11 lat nie rozmawiają ze sobą, a przecież matka jest cenioną felietonistką rubryk porad, ikona moralności. Córka nienawidzi matki, którą wini za rozbicie rodziny i osobiste porażki. Dostaje propozycje napisania artykułu, w którym może dać upust swojej złości. Jeden wypadek samochodowy odwraca bieg wydarzeń. Czy wspólnie spędzony czas odmieni uczucia córki i doprowadzi do zrozumienia i pojednania? A co ty chcesz powiedzieć swojej matce????
“Zrobiliśmy coś złego”. Czy jedna decyzja może zmienić całe życie w piekło? To opowieść o obsesyjnej miłości i zemście, o przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć.
Max Czornyj “Obcy”. Są ludzie, którzy twierdzą, że zło to brak dobra. A ja jestem pewny, że zło to tylko i wyłącznie człowiek”. Do Polski przyjeżdżają repatrianci, osiedlają się w spokojnej wiosce. Ich marzeniem jest stać się “swoimi. Co muszą zrobić, żeby zostać zaakceptowanym? Czy to w ogóle możliwe? Szybko okazuje się, że nic nie jest takie, jak wydawało się na początku. Wszędzie może zagościć zło.
“Pokojówka” to wciągająca historia kryminalna z nietuzinkową bohaterką. Molly jest pokojówką w hotelu, w którym właśnie został zamordowany pan Black. Lub jak powiedziałaby Molly: “jest nieodwracalnie niedysponowany”. Molly ma cechy autystyczne. Powieść dla fanów najdziwniejszych kryminałów Agathy Christie i współczesnych seriali.
“Donieck to miasto jak każde inne – pod warunkiem, że nie weźmie się pod uwagę wojny na jego przedmieściach, pustek na ulicach i strachu z tyłu wojny”. Tomáš Forró opowiada o wojnie w Donbasie z samego serca konfliktu. Rozmawia z ludźmi po obu stronach frontu, niejednokrotnie naraża życie i potajemnie jeździ tam, dokąd nie zapuszcza się żaden dziennikarz. Wnikliwie opisuje sytuację polityczną na wschodzie Ukrainy i rosyjską taktykę wojny hybrydowej, w której walka konwencjonalna miesza się z partyzantką, a fakty z propagandą. Jego analizy są nieodłącznie związane z historiami ludzi, dla których wojna i jej skutki są bolesną codziennością. Wielka polityka przeplata się tutaj z małą, a losy żołnierzy z losami zwykłych rodzin, którym konflikt odebrał wszystko. Reportaż wydany pod koniec roku opisuje sytuację przed najazdem agresora – Rosji.